Новини ..::.. ПІЗНАЄМО СВІТ У МАНДРАХ

Звіти і вибори

conversation

Освітянська скриня

conversation

Опитування

Як за п'ятибальною шкалою Ви оцінююте діяльність Вашої первинної профспілкової організації?
 
«  жовтень 2020  »
пвсчпсн
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

ПІЗНАЄМО СВІТ У МАНДРАХ

PDF Друк

190092Традиційно в кінці навчального року перед відпусткою освітяни Наддністрянщини мають можливість здійснити краєзнавчу мандрівку, яку влаштовує Заліщицька організація профспілки працівників освіти та науки. Очолює її О.В.Прогодюк - досвідчений педагог, якому вчителі району вже 20 років доручають відстоювати свої соціально-економічні права та інтереси. Олексій Васильович також входить до складу обласної комісії з питань оздоровлення спілчан та їхніх дітей.

«Основне завдання, яке стоїть перед профспілкою, - зазначає її голова, - це соціальний захист працівників освіти і здійснення громадського контролю з питань оплати та охорони праці. Але поруч з цим важливим пунктом є оздоровлення освітян, яке стало можливим завдяки обласній програмі «Спілчани. Здоров’я та дозвілля». Тернопільська обласна організація Профспілки працівників освіти і науки укладає угоди з санаторіями Трускавець, «Черемош» (Моршин), Любінь Великий (Львівська обл.), «Медобори» і «Барвінок» (Тернопільська обл.). Вартість путівки в цих здравницях частково оплачується за рахунок профспілкових коштів. Наприклад, у минулому 2018 році в цих санаторіях поправляли здоров’я 11 працівників, при максимальній кількості від району 5, - зауважує О.В.Прогодюк. – Цьогоріч оздоровилося 2 педагогів, на черзі ще семеро. Крім того, з профспілкового бюджету здешевлюються путівки і для дітей освітян на відпочинок в ДОЗ «Ромашка» (с.Нирків). Цьогоріч в дитячому таборі набралося сил 25 хлопчиків та дівчаток».

Поряд з оздоровленням профспілка турбується і про спільне дозвілля вчителів. «Відпочинок повинен бути змістовним, - наголошує Олексій Васильович. - Саме з цією метою раз у рік організовуємо краєзнавчі екскурсії, мандруємо рідною країною, пізнаємо щось нове».

190093Цьогорічний туристичний маршрут 36 педагогів Заліщанщини включав відвідини фортець та замків Львівської області та Закарпаття, оздоровлення в термальних водах.

Перша зупинка була біля підніжжя фортеці Тустань, що знаходиться в селі Урич на Львівщині. У ІХ-ХVІ ст. вона відігравала важливу роль оборонного та митного пункту, через який з Галичини в Європу перевозили сіль, а на той час сіль була єдиним засобом, який дозволяв подовжити термін зберігання продуктів харчування свіжими. Сьогодні про існування фортеці розповідають лише виїмки в скелях. Унікальне дерев’яне місто на скелях детально вивчив львівський археолог Михайло Рожко. За 30 років досліджень вчений зміг графічно реконструювати вигляд споруди. 3D модель фортеці можна побачити в музеї Тустані та ознайомитися з цікавою експозицією археологічних знахідок.

Другий туристичний день розпочався з с.Волосянка, де знаходиться найдовша в Україна канатна дорога ТК «Захар Беркут». Довжина її майже три кілометри, оглядовий підйом йде на гору Високий Верх і триває 50 хв. в одну сторону. Вдягатися потрібно в теплий одяг, адже з наближенням вгору температура повітря поступово падає. Отож найсміливіші вчителі вирішили підкорити Великий Верх і помилуватися чарівними краєвидами Закарпаття.

Далі туристи-наддністрянці попрямували до Мукачева (Закарпатська обл.), по дорозі до якого розташовані легендарні Закарпатські замки, які ретельно приховують таємниці життя своїх власників. Перша зупинка в урочищі Берегвар в 16 км від Мукачево в палаці Шенборнів, який з 1945 року став санаторієм «Карпати». Збудовано будівлю наприкінці ХІХ століття австрійським графом Ервіном Фрідріхом Шенборн-Бухгаймом. У той час Закарпаття входило до складу Австро-Угорської імперії. Палац слугував мисливським будиночком, в ньому все символізує природний річний цикл: є 365 вікон, 52 димоходи, 12 входів та 4 вежі, які говорять про 4 пори року. Приваблює туристів 19-тигектарний парк, оформлений в англійському стилі. Він вражає різноманіттям рідкісних зелених насаджень. Є й ставок, форма якого нагадує тогочасну карту Австро-Угорщини. Але чи найбільше зацікавлює відвідувачів «Джерело молодості». Розповідають, що хто регулярно вмиватиметься та питиме воду з нього - збереже свою красу і молодість.

Наступна зупинка замок закоханих «Сент-Міклош» у селищі Чинадієве. Стіни його були свідками величезного почуття керівниці угорського визвольного руху в 1685-1703 роках, знатної і сміливої постаті ХVІІ ст. в Європі Ілони Зріні та угорського графа Імре Текелі. Про мужність та вірне кохання Ілони Зріні ходять легенди. Адже за своє почуття до трансільванського князя-повстанця проти Австрійської імперії жінка поплатилася вигнанням і засланням.

190094Якщо замок «Сент-Міклош» оберігає таємницю кохання Ілони Зріні, то Мукачівський замок «Паланок» є символом незламності її духу і героїзму. Тендітна жінка, яка володіла 6 мовами і добре зналася на військовій справі, протягом трьох років вправно втримувала облогу замку габсбурським військом. Зрештою замок «Паланок» захоплено в 1688 році, а княгиню з дітьми вивезено в монастир у Відні. На одній з терас “Паланку” можна побачити скульптуру Ілони Зріні та її сина Ференца Ракоці.

Третій день мандрівки розпочався відвідинами термальних вод басейнів оздоровчого комплексу «Жайворонок», що знаходиться в м.Берегове (Закарпатська обл.). Вода, якою наповняються басейни, потрапляє сюди зі термальних свердловин глибиною 1200 м., вона не піддається технічній або хімічній обробці, має цілющі властивості, бо збагачена різноманітними мінералами та мікроелементами.

Остання точка екскурсійного маршруту - виноградний комплекс «Чизай», де учасники мандрівки не лише дегустували вишукані вина Закарпаття, але й придбали для себе ароматний напій.

Методист комунальної установи «Заліщицький районний науково-методичний кабінет» О.Я.Мирончук зізналася, що завдяки профспілці пізнає чарівний Карпатський край з 2012 року. «Карпати взагалі захоплюють своєю красою, - розповідає Оксана Ярославівна. – Маршрути екскурсій постійно змінюються, поїздки пізнавальні, цікаві і корисні ще й з дружнім колективом».

Набравшись безліч позитивних емоцій, з жартами і з українською піснею поверталися освітяни в Наддністрянщину, везучи додому сувеніри для рідних, а головне - цінні знання про історично значущі місцини рідної України.

Іванна СТРУБІЦЬКА, культорганізатор ЗРБДЮТ, учасниця екскурсії

 
free pokerfree poker

Вітання!

150101

Дати і події

image

Випадкове фото

Хто на сайті

На даний момент 30 гостей на сайті