Новини ..::.. ЩОДО ОПЛАТИ ПРАЦІ ТА ВИКОНАННЯ ОБОВ’ЯЗКІВ ПРАЦІВНИКАМИ ЗАКЛАДІВ ОСВІТИ ПІД ЧАС ПРИЗУПИНЕННЯ РОБОТИ ЧЕРЕЗ КАРАНТИН

Звіти і вибори

conversation

Освітянська скриня

conversation

Опитування

Як за п'ятибальною шкалою Ви оцінююте діяльність Вашої первинної профспілкової організації?
 
«  жовтень 2020  »
пвсчпсн
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

ЩОДО ОПЛАТИ ПРАЦІ ТА ВИКОНАННЯ ОБОВ’ЯЗКІВ ПРАЦІВНИКАМИ ЗАКЛАДІВ ОСВІТИ ПІД ЧАС ПРИЗУПИНЕННЯ РОБОТИ ЧЕРЕЗ КАРАНТИН

PDF Друк

1203_1Відповідно до рішення Всесвітньої організації охорони здоров'я, яка оголосила про пандемію коронавірусу у світі, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11.03.2020 року «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19», якою встановлено з 12 березня до 3 квітня 2020 р. карантин на усій території України.

 

«Карантин – це обмеження діяльності і/або відокремлення від інших підозрілих на зараження осіб, які не є хворими, або підозрілих на зараження багажу, контейнерів, засобів перевезення чи товарів таким чином, щоб запобігти можливому поширенню інфекції чи контамінації». 

Пунктом першим постанови визначено:

Установити з 12 березня до 3 квітня 2020 р. на усій території України карантин, заборонивши відвідування закладів освіти її здобувачами; проведення всіх масових заходів, у яких бере участь понад 200 осіб, крім заходів, необхідних для забезпечення роботи органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Спортивні заходи дозволяється проводити без участі глядачів (уболівальників).

Державним адміністраціям разом з органами місцевого самоврядування доручено забезпечити організацію виконання та контроль за дотриманням на відповідній території вимог цієї постанови. 

Докладні рекомендації для керівників закладів освіти та управлінців є у листі Міністерства освіти і науки №1/9-154 від 11 березня 2020 року https://mon.gov.ua/ua/news/z-12-bereznya-zaprovadzhuyetsya-tritizhnevij-karantin-u-vsih-zakladah-osviti.

Карантин запроваджується в усіх закладах освіти незалежно від форми власності та сфери управління: дошкільної, загальної середньої, позашкільної, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої, післядипломної освіти. 

На виконання листа Міністерства освіти і науки України №1/9-154 від 11 березня 2020 року управлінням освіти і науки Тернопільської обласної державної адміністрації видано наказ від 11.03.2020 року № 60-од «Про заходи щодо запобігання поширенню інфекції на території Тернопільської області», яким також надано рекомендації щодо організації освітнього процесу.

Керівникам закладів освіти поряд з цим необхідно керуватись рекомендаціями Міністерства освіти і науки України від 05.02.2016 року №1/9-62 «Щодо організації навчального процесу».

 Отже, з 12 березня 2020 року в Україні запроваджується тритижневий карантин для усіх закладів освіти. Відповідно державними адміністраціями разом з органами місцевого самоврядування, керівниками закладів освіти приймаються рішення про призупинення роботи у відповідних закладах освіти.

У зв’язку з тим, що заняття в закладах освіти не проводяться, виникає питання щодо збереження заробітної плати за працівниками у цей період.

Відповідно до частини першої статті 113 Кодексу законів про працю України «Час простою не з вини працівника оплачується з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу)». Це є загальною нормою щодо оплати праці за час простою закладу, установи, підприємства.

Однак, у ситуації, яка склалася сьогодні через загрозу поширення епідемії коронавірусу, повинна застосовуватись частина третя статті 113 КЗпП, яка категорично визначає, що «За час простою, коли виникла виробнича ситуація, небезпечна для життя чи здоров'я працівника або для людей, які його оточують, і навколишнього природного середовища не з його вини, за ним зберігається середній заробіток».

Окрім того, відповідно до п. 77 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти України від 15.04.1993 р. № 102 «У   випадку, коли в окремі дні (місяці) заняття не проводяться з   незалежних   від   учителя   (викладача)   причин (сільгоспроботи,   епідемії,   несприятливі метеорологічні умови тощо), його оплата здійснюється з розрахунку заробітної плати, встановленої при тарифікації, за умови, що вчитель (викладач) виконує іншу організаційно-педагогічну роботу.

При відсутності такої роботи час простою оплачується в порядку і розмірах, визначених Кодексом законів про працю України». 

Отже, в даній ситуації незалежно від виконання чи невиконання якихось обов’язків, за працівниками, відповідно до частини третьої статті 113 Кодексу законів про працю України, повинен зберігатись середній заробіток.

Оскільки Закон має вищу юридичну силу – будь-які інші нормативні акти не можуть суперечити йому і є недійсними.

Також звертаємо Вашу увагу на те, що пунктом 5.2.1 Галузевої угоди між Міністерством освіти і науки України та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України на 2016-2020 роки передбачено, що періоди, впродовж яких у закладах освіти не здійснюється навчальний процес (освітня діяльність) у зв'язку із санітарно-епідеміологічними, кліматичними чи іншими, незалежними від працівників обставинами, є робочим часом педагогічних, науково-педагогічних та інших працівників. У зазначений час працівники залучаються до навчально-виховної, організаційно-методичної, організаційно-педагогічної, наукової робіт відповідно до наказу керівника закладу в порядку, передбаченому колективним договором та правилами внутрішнього трудового розпорядку. Згідно з п.1.4. Галузевої угоди її положення діють безпосередньо та поширюються на працівників закладів освіти, є обов’язковими для включення до колективних договорів, угод нижчого рівня.

Відповідно пунктом 5.2.1 Угоди між управлінням освіти і науки Тернопільської обласної державної адміністрації та радою Тернопільської обласної організації профспілки працівників освіти і науки України на 2017 – 2020 роки визначено, що періоди, впродовж яких у навчальних закладах не здійснюється навчальний процес (освітня діяльність) у зв’язку із санітарно-епідеміологічними, кліматичними чи іншими, незалежними від працівників обставинами, є робочим часом педагогічних та інших працівників.

Рекомендації Міністерства освіти і науки України керівникам органів управління освітою, закладів освіти щодо розроблення заходів для забезпечення проведення навчальних занять за допомогою дистанційних технологій та відпрацювання занять після нормалізації епідемічної ситуації, часткового переведення працівників на роботу в дистанційному режимі, виконання інших видів робіт – прямий доказ того, що педагогічні працівники з метою виконання річних навчальних планів будуть залучатися до іншої організаційно-педагогічної, методичної, наукової роботи тощо. А це ще раз підтверджує обов’язок роботодавців оплачувати роботу працівників закладів освіти у розмірах, визначених част.3 статті 113 КЗпП України, п.8.3.3 Галузевої угоди між Міністерством освіти і науки України та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України на 2016-2020 роки, п. 77 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти України від 15.04.1993 р. № 102.

Рекомендації окремих органів управління освітою щодо здійснення оплати простою у зв’язку із запровадженим Кабінетом Міністрів України карантином у розмірі 2/3 тарифної ставки (посадового окладу) грубо порушують трудове законодавство, тому на звернення працівників освіти- членів профспілки виборними профспілковими органами організаційних ланок Тернопільської обласної організації профспілки працівників освіти і науки України будуть вживатися заходи щодо оскарження неправомірних дій посадових осіб у визначеному законом порядку.

       Прес-центр обласної організації профспілки працівників освіти і науки України

 
free pokerfree poker

Вітання!

150101

Дати і події

image

Випадкове фото

Хто на сайті

На даний момент 368 гостей на сайті